Alkohit, jak wiele innych stron internetowych używa plików COOKIES. Pozwala to nam, na ulepszanie strony, dzięki bezpiecznemu zapamiętywaniu i przechowywaniu wiedzy o tym, jak z niej korzystasz. Pliki nie zawierają żadnych poufnych informacji. Polityka cookies
AlkoHit - Alkomaty Elektrochemiczne
AlkoHit - Alkomaty ElektrochemiczneAlkoHit - Alkomaty Elektrochemiczne
  •  
  •  

Sklep internetowy

DKD - Rzetelna Firma

FAQ



 WYBIERZ TEMAT:

Czy to prawda, że ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest taka sama jak we krwi.
Czy dokładność wyświetlania pomiaru jest tym samym co dokładność pomiaru?
Jak długo należy odczekać po spożyciu alkoholu, aby móc przeprowadzić test?
Jaka jest przeciętna żywotność czujnika elektrochemicznego?
Gdzie adiustować urządzenia?
Co oznacza BrAC i BAC?
Jak przelicza się stężenie alkoholu z mg/L na promile?
Czy mogę jechać, gdy dzień wcześniej piłem alkohol?
Czy wypicie herbaty, wzięcie prysznica lub umycie zębów zmniejszy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu?


Czy to prawda, że ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest taka sama jak we krwi.
Tak. Ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalna do ilości jaka jest we krwi. Alkohol który jest spożywany przez osobę pojawia się po pewnym czasie (do 40 minut) we krwi, ponieważ jest on wchłaniany głównie przez usta, gardło, żołądek, płuca, dwunastnicę i jelito cienkie. Alkohol nie jest trawiony. Organizm przekształca alkohol w aldehyd octowy, następnie w kwas octowy i w końcu w dwutlenek węgla. Gdy krew przechodzi przez płuca część alkoholu przemieszcza się poprzez membrany płucne do powietrza, ponieważ alkohol paruje. Stężenie alkoholu w pęcherzykach powietrza jest proporcjonalnie takie same jak stężenie alkoholu we krwi. Dlatego alkohol znajdujący się w pęcherzykach powietrza, który jest wydychany, może być zmierzony poprzez urządzenia zwane potocznie alkomatami mierzącymi alkohol w wydychanym powietrzu. 

Stężenie alkoholu we krwi można oszacować poprzez zmierzenie jego zawartości w wydechu, ponieważ oba, zarówno to we krwi jak i to w wydychanym powietrzu są stałe dla danego kraju. W Polsce stosunek alkoholu w wydechu do alkoholu we krwi wynosi 2,100:1. Oznacza to, że 2,100mL alkoholu w pęcherzykach powietrza zawiera taką samą ilość jak 1mL krwi. Należy jednak pamiętać, że stosunek ten w różnych krajach jest inny. Autoryzowany Punkt Serwisowy DKD przeprowadza adiustację urządzenia odpowiednio tak, aby użytkownik widział już poprawny wynik na swoim urządzeniu. Dowodem tego jest dołączony do każdego urządzenia certyfikat adiustacji.

 
Czy dokładność wyświetlania pomiaru jest tym samym co dokładność pomiaru?
NIE. Dokładność wyświetlania pomiaru świadczy jedynie o zastosowanym wyświetlaczu w urządzeniu:

  • dokładność wyświetlania do jednej dziesiątej: 0,1
  • dokładność wyświetlania do jednej setnej: 0,01
  • dokładność wyświetlania do jednej tysięcznej: 0,001

Dokładność pomiaru świadczy głównie o zastosowanym czujniku i wyniku pomiaru jaki może on osiągnąć.

Dokładność pomiaru może być przedstawiana pod pojęciem błędu pomiaru.


Przykład: 


Alkomat policyjny elektrochemiczny

  • błąd pomiaru (dokładność): +/- 5%
  • dokładność wyświetlania pomiaru do jednej tysięcznej

Przy wyświetleniu wyniku 0,800 promila błąd +/- 5% wynosi (0,040 promila). Oznacza to, że faktyczne stężenie alkoholu mieści się w przedziale od 0,760 do 0,840 promili. Zastosowany wyświetlacz z dokładnością wyświetlania do jednej tysięcznej nie oznacza, że alkomat wyświetli rzeczywiste stężenie alkoholu z dokładnością do 0,001 a jedynie wyświetli wynik zawierający błąd 5% na wyświetlaczu o dokładności 0,001.

Producenci alkomatów półprzewodnikowych zazwyczaj nie podają dokładności pomiaru lub błędu pomiaru, ponieważ czujniki zastosowane w takich urządzeniach są podatne na rodzaj spożywanego pokarmu, dym tytoniowy, herbatę, temperaturę, wilgotność i inne czynniki jak np. mięta, co powoduje, że alkomaty nie są stabilne i powtarzalne
i w zależności od w/w czynników mogą inaczej wskazywać.

Dlatego należy dokładnie sprawdzać co pod pojęciem „dokładność” jest ukryte
i pamiętać, że najdokładniejsze alkomaty podręczne, jakie stosowane są głównie przez policje, oparte są na sensorze elektrochemicznym i posiadają błąd pomiaru (dokładność) na poziomie +/- 5% a nie 0,01 czy 0,001.

 
Jak długo należy odczekać po spożyciu alkoholu, aby móc przeprowadzić test?
Żeby pomiar był właściwy należy odczekać około 20-40 minut po ostatnim spożyciu alkoholu. Czas ten potrzebny jest po to, aby alkohol przedostał się do krwi oraz żeby nie doszło do przekłamania spowodowanego obecnością resztek alkoholu w ustach.
 
Jaka jest przeciętna żywotność czujnika elektrochemicznego?
Technologia czujnika elektrochemicznego ma już kilkudziesięcioletnią historię, w czasie której badane były i nadal doskonalone są: dokładność, stabilność i żywotność urządzenia. Alkomaty policyjne, które są używane przez kilka lat wymagają tylko adiustacji. Średni czas pracy alkomatów policyjnych wynosi 5 lat, gdzie ilość testów jest nieporównywalnie większa do ilości testów wykonywanych przez użytkowników indywidualnych. W praktyce oznacza to, że analizator wydechu przy prawidłowym przestrzeganiu instrukcji obsługi będzie służył nam przez wiele lat. 
 
Gdzie adiustować urządzenia?
Firma DKD Sp. z o.o. jest producentem oraz wyłącznym dystrybutorem na Europę alkomatów Alkohit. Adiustacje urządzeń należy przeprowadzać w Autoryzowanych Punktach Serwisowych DKD lub bezpośrednio w siedzibie firmy DKD Sp z o.o. Informacje o APS można uzyskać pod email: service@alkohit.eu 
 
Co oznacza BrAC i BAC?
BrAC (ang. Breath Alcohol Concentration) - oznacza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu i wyrażane jest w jednostkach: mg/L, μg/100mL

BAC (ang. Blood Alcohol Concentration) - oznacza stężenie alkoholu we krwi i wyrażane jest w jednostkach: ‰, %, g/L, mg/mL, g/100mL, mg/100mL. 

 
Jak przelicza się stężenie alkoholu z mg/L na promile?
Urządzenia Alkohit może wyświetlać wynik w różnych jednostkach (‰, mg/L, g/L, %, μg/100mL, mg/mL, g/100mL, mg/100mL). Zazwyczaj wyświetla wynik w ‰, mg/L lub w g/L w zależności do którego kraju jest sprzedawany. Należy pamiętać, że w różnych krajach są inne przeliczniki z BAC na BrAC i odwrotnie, dlatego zanim kupisz dowolny alkomat upewnij się, że producent wykonał adiustację dla odpowiedniej wartości dla Twojego kraju.


Przykład:

Alkomat wskazuje wynik 0,4 mg/L (jest to oznaczenie BrAC, czyli zawartość alkoholu w wydechu). Przeliczając na promile ‰ otrzymamy:

- w Polsce - 0,4 * 2,100 = 0,840 ‰

- we Włoszech - 0,4 * 2,300 = 0,920 ‰

- w Austrii - 0,4 * 2,000 = 0,800 ‰


Jak widać wartości przeliczników 2,000; 2,100 oraz 2,300 są różne. Dlatego należy pamiętać aby urządzenie zakupione posiadało adiustację odpowiednio dla wybranego kraju, ponieważ złe zastosowanie przelicznika już narzuca błąd pomiaru 15% !!! ( 0,800‰ – 0,920‰).

Na Państwa życzenie alkomat może wyświetlać wynik w dowolnej jednostce jaką wybierzecie z odpowiednią wartością przeliczającą dla danego kraju.

 
Czy mogę jechać, gdy dzień wcześniej piłem alkohol?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Jeśli dzień wcześniej spożywałeś alkohol to w Twoim organizmie może znajdować się jeszcze jego dawka, która jest wyższa niż dozwolona w Twoim kraju (patrz limity dla krajów). Twoje dobre samopoczucie nie świadczy o tym, że możesz bezpiecznie prowadzić samochód. To zależy od wielu czynników m.in. od ilości spożytego alkoholu, płci, czasu, który minął od ostatniego spożycia alkoholu, wagi ciała itp. Jedynym sposobem jest sprawdzenie poziomu stężenia alkoholu w organizmie poprzez test profesjonalnym elektrochemicznym alkomatem, takim jak Alkohit. 
 
Czy wypicie herbaty, wzięcie prysznica lub umycie zębów zmniejszy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu?
Nie jest możliwe zmniejszenie stężenia alkoholu stosując wyżej wymienione sposoby. Ilość alkoholu, jaka „rozkłada” się z w organizmie w czasie jednej godziny jest zawsze taka sama. Oznacza to, że jeżeli w pierwszej godzinie po wypiciu alkoholu organizm wydali 7mg alkoholu z krwi to w piątej godzinie ta dawka wciąż będzie taka sama. Również sen nie wpłynie na przyśpieszenie procesu wydalania alkoholu z organizmu, gdyż w trakcie snu wszystkie czynności są spowolnione, a więc także metabolizm. 
 
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Znalazłeś błąd na stronie?
Imię i Nazwisko: *   Adres e-mail: *
Temat: *
Wiadomość: *


Przepisz kod z obrazka (małe litery).
 
* pole wymagane