Alkohit, jak wiele innych stron internetowych używa plików COOKIES. Pozwala to nam, na ulepszanie strony, dzięki bezpiecznemu zapamiętywaniu i przechowywaniu wiedzy o tym, jak z niej korzystasz. Pliki nie zawierają żadnych poufnych informacji. Polityka cookies
AlkoHit - Alkomaty Elektrochemiczne
AlkoHit - Alkomaty ElektrochemiczneAlkoHit - Alkomaty Elektrochemiczne
  •  
  •  

Sklep internetowy

O alkomatach




Spośród alkomatów elektronicznych produkowanych na całym świecie możemy wyróżnić trzy główne grupy:

  • półprzewodnikowe
  • elektrochemiczne
  • spektrofotometryczne w podczerwieni

 

Półprzewodnikowe

Elektrochemiczne

Spektrofotometryczne

Sensor

półprzewodnikowy

elektrochemiczny

spektrofotometryczny

Cena

20 - 700 PLN

do 7000 PLN

powyżej 8000 PLN

Zastosowanie

Jako urządzenia wstępnej kontroli wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych. Zazwyczaj błąd pomiaru jest tak duży i zmienny w czasie, że producenci go nie określają.

Niektóre modele to przenośne urządzenia dowodowe wykorzystywane głównie przez policje na całym świecie. Błąd ok. +/- 5% przy 0,4 mg/l

Głównie jako stacjonarne urządzenia dowodowe. Urządzenia o najdokładniejszych pomiarach

Podatność na czynniki zakłócające pomiar np. rodzaj spożywanego jedzenia

Tak

Nie

Nie

Wpływ rozładowania baterii na wynik pomiaru

Sensory półprzewodnikowe muszą być podgrzewane do wysokich temperatur dlatego potrzebują dużo mocy. W przypadku rozładowania baterii sensor nie jest w stanie dogrzać się, a tym samym wprowadza duży błąd do pomiaru

Brak wpływu

Nie dotyczy – urządzenia stacjonarne

Żywotność sensora

Przy stężeniach większych niż dopuszczalne istnieje możliwość natychmiastowego spalenia się sensora lub rozregulowania wskazań.

Około 5 lat

Nie określono

Powtarzalność pomiaru w czasie

Niestabilna

Zależy od rodzaju użytego sensora

 

Stabilna

 

Adiustacja urządzenia

W przypadku zauważenia niepoprawnych wyników (tak zalecają sprzedawcy) lub co 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że alkomaty tego typu już po kilku, kilkunastu dmuchnięciach potrafią się rozregulować!!!

Alkomaty dowodowe co 6 miesięcy.

Nie określono


Klienci indywidualni, głównie ze względu na cenę, wykorzystują alkomaty półprzewodnikowe. 

Spośród wielu modeli alkomatów półprzewodnikowych nie znajdziemy żadnego, który będzie się wyróżniał dokładnością, stabilnością oraz powtarzalnością wyników, za który laboratoria wzorcujące/producent biorą pełną odpowiedzialność prawną i na podstawie którego osoba badana może podjąć decyzję o prowadzeniu pojazdu.

Większość osób kupuje takie urządzenia i często dochodzi do wniosku, że m.in. cukierek miętowy potrafi zakłócić wynik pomiaru. Tak jest w alkomatach półprzewodnikowych ponieważ na wynik pomiaru wpływa wiele czynników takich, jak rodzaj spożywanego pokarmu, aceton oraz wiele innych substancji występujących w ustach, między innymi mięta, dym tytoniowy, herbata, kawa a także temperatura, wilgotność powietrza itp. Największą wadą tych urządzeń jest niestabilność pomiarów w czasie, która już po paru miesiącach użytkowania może dać błąd pomiaru rzędu kilkuset procent !!!

Wykorzystywanie alkomatu półprzewodnikowego, a raczej wskaźnika przez użytkownika (przy założeniu, że codziennie wykonuje się kilka pomiarów) mogłoby wymagać kilku adiustacji w miesiącu co okazałoby się całkowicie nieekonomiczne. Ze względu na brak możliwości określenia błędu pomiaru, który wynika z wpływu wielu innych czynników nie ma to już w tym przypadku żadnego znaczenia.

Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia podręczne, które używa najczęściej policja. Ze względu na bardzo mały błąd pomiaru, który osiągany jest dzięki wbudowanemu platynowemu czujnikowi elektrochemicznemu, alkomaty te wykorzystywane są jako urządzenie dowodowe. W czujnikach elektrochemicznych wykorzystywany jest aspekt chemiczny. Czujnik reaguje na molekuły alkoholu, które w ściśle określonej ilości z wydychanym powietrzem są zasysane przez pompkę do czujnika w ostatniej fazie dmuchania. W odróżnieniu od alkomatów półprzewodnikowych, w alkomatach elektrochemicznych substancje nie mają wpływu na wynik pomiaru. 

Alkomaty spektrofotometryczne są urządzeniami najbardziej dokładnymi. Ze względu na cenę i wielkość wykorzystywane są wyłącznie jako stacjonarne urządzenie dowodowe w policji, sądach czy szpitalach.